PTA16N60
PTA16N60
ПроизводительPIP
Партномер производителяPTA16N60
ОписаниеTransistors/Thyristors PIP PTA16N60
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | МОП-транзисторы |
| Производитель | PIP |
| Вес | 2.95 |
| Operating Temperature | -55℃~+150℃ |
| Type | 1 N-Channel |
| Continuous Drain Current (Id) | 16A |
| Input Capacitance (Ciss@Vds) | 2442pF@25V |
| Drain Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Power Dissipation (Pd) | 60W |
| Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id) | 2V@250uA |
| Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds) | 18.5pF@25V |
| Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id) | 0.41Ω@10V,8A |
| Total Gate Charge (Qg@Vgs) | 54nC@10V |
