AX6601-18RA
AX6601-18RA
ПроизводительAxelite Tech
Партномер производителяAX6601-18RA
ОписаниеPower Management (PMIC) Axelite Tech AX6601-18RA
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Регуляторы напряжения - линейные регуляторы, регуляторы с низким уровнем падения напряжения (LDO) |
| Производитель | Axelite Tech |
| Вес | 0.042 |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃@(Tj) |
| Output Current | 300mA |
| Quiescent Current | 90uA |
| Output Type | Fixed |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Voltage | 6V |
| Features | Over Current Protection;Short Circuit Protection;Thermal Shutdown |
| Standby Current | 90uA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 55dB@(1kHz) |
| Output Polarity | Positive electrode |
| Maximum Input Voltage | 6V |
| Feature | Overcurrent Protection(OCP);Thermal Protection(TSD);Short-Circuit Protection |
| Output Voltage | 1.8V |
| Dropout Voltage | 1V@(300mA) |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage Dropout | 1V@(300mA) |
