SSP1120
SSP1120
ПроизводительShanghai Siproin Microelectronics
Партномер производителяSSP1120
ОписаниеData Acquisition Siproin SSP1120
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Аналого-цифровые преобразователи (АЦП) |
| Производитель | Shanghai Siproin Microelectronics |
| Вес | 0.115 |
| Number of Channels | 2 |
| Quiescent Current (Iq) | 50nA |
| Interface | SPI |
| differential input | Yes |
| Clock Frequency | 4.096MHz;500kHz~4.5MHz |
| Sampling Rate | 2kHz |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V |
| Temperature range | -40℃~+125℃ |
| Clock/Oscillator | Built-in;External |
| Resolution(Bits) | 16 |
| Integral non - linearity | - |
| ADC architecture | Sigma-Delta |
| Voltage Reference | Built-in |
| Voltage Reference Drift | 5ppm/℃ |
| Programmable Gain | Support |
| Temperature Sensors | Built-in |
