TP4066-4.2V-ESOP8
TP4066-4.2V-ESOP8
ПроизводительTOPPOWER(Nanjing Extension Microelectronics)
Партномер производителяTP4066-4.2V-ESOP8
ОписаниеPower Management (PMIC) TOP POWER ASIC TP4066-4.2V-ESOP8
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Управление аккумулятором |
| Производитель | TOPPOWER(Nanjing Extension Microelectronics) |
| Вес | 0.121 |
| Operating Temperature | -10℃~+85℃ |
| Quiescent Current | 90uA |
| Operating Voltage | 4.35V~12V |
| Charging Saturation Voltage | 4.2V |
| The Chip Type | Charging IC |
| Type of Battery | Lithium Battery |
| Number of Cells | 1 |
| Battery Temperature Detection | Support |
| Charge Current - Max | 1A |
