US8GC
US8GC
ПроизводительShandong Jingdao Microelectronics
Партномер производителяUS8GC
ОписаниеDiodes Jingdao Microelectronics US8GC
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Быстровосстанавливаемые / высокоэффективные диоды |
| Производитель | Shandong Jingdao Microelectronics |
| Вес | 0.381 |
| Operating Temperature | -55℃~+150℃@(Tj) |
| Rectified Current | 8A |
| Forward Voltage (Vf@If) | 1.3V@8A |
| Reverse Voltage (Vr) | 400V |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 10uA@400V |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns |
| Diode Configuration | Independent |
| Reverse Leakage Current | 10uA@400V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V |
| Current - Rectified | 8A |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+150℃@(Tj) |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 1.3V@8A |
