DS1867S-50
DS1867S-50
ПроизводительDallas Logic
Партномер производителяDS1867S-50
ОписаниеData Acquisition Dallas Logic DS1867S-50
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Цифровые потенциометры |
| Производитель | Dallas Logic |
| Вес | 1 |
| Number of Channels | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Bandwidth | 200kHz |
| Quiescent Current (Iq) | 4uA |
| Tolerance | ±20% |
| Interface | Serial |
| Interface Type | Serial |
| Resistance Value (Ohms) | 50kΩ |
| Precision | ±20% |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/℃ |
| Number of Taps | 256 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Temperature range | -40℃~+85℃ |
| Resistance value change | Linear |
| Memory Type | EEPROM |
| Temperature Coefficient(Typ) | - |
