HCT6961-8
HCT6961-8
ПроизводительHCTmicro
Партномер производителяHCT6961-8
ОписаниеData Acquisition HCTmicro HCT6961-8
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Аналого-цифровые преобразователи (АЦП) |
| Производитель | HCTmicro |
| Вес | 0.307 |
| Number of Channels | 8 |
| Quiescent Current (Iq) | 1uA |
| Interface | SPI |
| differential input | Yes |
| Data Rate | 3.125Hz;12.8kHz |
| Clock Frequency | 2.4576MHz |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V |
| Temperature range | -40℃~+105℃ |
| Clock/Oscillator | Built-in |
| Resolution(Bits) | 24 |
| ADC architecture | Sigma-Delta |
| Voltage Reference | Built-in |
| Voltage Reference Drift | 5ppm/℃ |
| Full-Scale Range(FSR) | 2.5V |
| Programmable Gain | Support |
| Temperature Sensors | Built-in |
