HCT6763Q
HCT6763Q
ПроизводительHCTmicro
Партномер производителяHCT6763Q
ОписаниеData Acquisition HCTmicro HCT6763Q
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Аналого-цифровые преобразователи (АЦП) |
| Производитель | HCTmicro |
| Вес | 0.307 |
| Number of Channels | 4 |
| Quiescent Current (Iq) | 360uA |
| Interface | SPI |
| differential input | Yes |
| Data Rate | 12.8kHz |
| Clock Frequency | 2.4576MHz |
| Sampling Rate | 3.125Hz |
| Voltage - Supply | 2.8V~5.5V |
| Temperature range | -40℃~+105℃ |
| Clock/Oscillator | Built-in;External |
| Resolution(Bits) | 24 |
| ADC architecture | Sigma-Delta |
| Voltage Reference | Built-in;External |
| Voltage Reference Drift | 5ppm/℃ |
| Full-Scale Range(FSR) | 5V |
| Programmable Gain | Support |
| Temperature Sensors | Built-in |
