LHA6958DFLB
LHA6958DFLB
ПроизводительLegendsemi
Партномер производителяLHA6958DFLB
ОписаниеData Acquisition Legendsemi LHA6958DFLB
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Аналого-цифровые преобразователи (АЦП) |
| Производитель | Legendsemi |
| Вес | 2.683 |
| Number of Channels | 8 |
| Quiescent Current (Iq) | 600nA |
| Interface | Parallel;Serial |
| Clock Frequency | 40MHz~60MHz |
| Sampling Rate | 500kHz |
| Voltage - Supply | 5V |
| Temperature range | -40℃~+125℃ |
| Clock/Oscillator | Built-in |
| Resolution(Bits) | 16 |
| Integral non - linearity | 1LSB |
| ADC architecture | SAR |
| Voltage Reference | Built-in |
| Voltage Reference Drift | 5ppm/℃ |
| S/N Ratio | 90dB |
| Full-Scale Range(FSR) | 10V;5V |
| Programmable Gain | Support |
