FG-0.5S-AX-8PBW
FG-0.5S-AX-8PBW
ПроизводительFG
Партномер производителяFG-0.5S-AX-8PBW
ОписаниеConnectors FG FG-0.5S-AX-8PBW
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Сборки разъемов FFC, FPC (плоские гибкие) |
| Производитель | FG |
| Вес | 0.283 |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 0.5mm |
| Height Above Board | 2mm |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Number of Contacts | 8P |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Contact Type | Bottom Contact |
| FFC, FCB Thickness | 0.3mm |
