MIC5205IDBV-5.0RG
MIC5205IDBV-5.0RG
ПроизводительHANSCHIP semiconductor
Партномер производителяMIC5205IDBV-5.0RG
ОписаниеPower Management (PMIC) HANSCHIP semiconductor MIC5205IDBV-5.0RG
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Регуляторы напряжения - линейные регуляторы, регуляторы с низким уровнем падения напряжения (LDO) |
| Производитель | HANSCHIP semiconductor |
| Вес | 0.043 |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃@(Tj) |
| Output Current | 150mA |
| Quiescent Current | 125uA |
| Output Type | Fixed |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Voltage | 16V |
| Features | Enable;Over Current Protection;Over Temperature Protection;Reverse Polarity Protection |
| Standby Current | 125uA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75dB@(100Hz) |
| Noise | - |
| Output Voltage | 5V |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage Dropout | 230mV@(150mA) |
