UTG70N65L
UTG70N65L
ПроизводительUTC(Unisonic Tech)
Партномер производителяUTG70N65L
ОписаниеTransistors/Thyristors UTC UTG70N65L
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Прочее |
| Производитель | UTC(Unisonic Tech) |
| Вес | 8.25 |
| Operating Temperature | -40℃~+175℃ |
| Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) | 6.5V@250uA |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) | 650V |
| Pd- Power Dissipation | 310W |
| Voltage - Forward(Vf) | 3V@70A |
| Current - Collector(Ic) | 140A |
| Vce Saturation(VCE(sat)) | 2.1V@70A,15V |
| Gate Charge(Qg) | 125.7nC@15V |
| Td(off) | 113ns |
| Td(on) | 21ns |
| Reverse Transfer Capacitance (Cres) | 44.6pF |
| IGBT Type | FS (Field Stop) |
| Reverse Recovery Time(trr) | 41.5ns |
| Switching Energy(Eoff) | 2.45mJ |
| Turn-On Energy (Eon) | 2.97mJ |
| Output Capacitance(Coes) | 272pF |
| Current- Forward(If) | 140A |
| Input Capacitance(Cies) | 3.22nF |
