KGF40N65KDC
KGF40N65KDC
ПроизводительKEC Semicon
Партномер производителяKGF40N65KDC
ОписаниеTransistors/Thyristors KEC KGF40N65KDC
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Прочее |
| Производитель | KEC Semicon |
| Вес | 8.16 |
| Operating Temperature | - |
| Type | FS(Field Stop) |
| Power Dissipation (Pd) | 208W |
| Collector Current (Ic) | 80A |
| Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) | 6.2V@4mA |
| Diode Forward Voltage (Vf@If) | 1.91V@20A |
| Diode Reverse Recovery Time (Trr) | 97ns |
| Turn?off Delay Time (Td(off)) | 110ns |
| Turn?off Switching Loss (Eoff) | 0.55mJ |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) | 650V |
| Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)@Ic,Vge) | 1.75V@40A,15V |
| Turn?on Delay Time (Td(on)) | 60ns |
| Total Gate Charge (Qg@Ic,Vge) | 90nC@40A,15V |
| Input Capacitance (Cies@Vce) | 2.3nF@30V |
| Turn?on Switching Loss (Eon) | 0.95mJ |
| Pd- Power Dissipation | 208W |
| Voltage - Forward(Vf) | 1.91V@20A |
| Current - Collector(Ic) | 80A |
| Vce Saturation(VCE(sat)) | 1.75V@40A,15V |
| Gate Charge(Qg) | 90nC@40A,15V |
| Td(off) | 110ns |
| Td(on) | 60ns |
| IGBT Type | FS (Field Stop) |
| Reverse Recovery Time(trr) | 97ns |
| Switching Energy(Eoff) | 550uJ |
| Turn-On Energy (Eon) | 950uJ |
| Input Capacitance(Cies) | 2.3nF@30V |
