YGD40N65FFA1
YGD40N65FFA1
Производительluxin-semi
Партномер производителяYGD40N65FFA1
ОписаниеTransistors/Thyristors luxin-semi YGD40N65FFA1
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Прочее |
| Производитель | luxin-semi |
| Вес | 7.148 |
| Operating Temperature | -40℃~+175℃ |
| Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) | 4.2V@250uA |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) | 650V |
| Pd- Power Dissipation | 250W |
| Voltage - Forward(Vf) | 2.3V@40A |
| Current - Collector(Ic) | 40A |
| Vce Saturation(VCE(sat)) | 2.4V@40A,15V |
| Gate Charge(Qg) | 90nC@15V |
| Td(off) | 147ns |
| Td(on) | 53ns |
| Reverse Transfer Capacitance (Cres) | 37pF |
| Reverse Recovery Time(trr) | 106ns |
| Switching Energy(Eoff) | 900uJ |
| Turn-On Energy (Eon) | 1.4mJ |
| Output Capacitance(Coes) | 70pF |
| Current- Forward(If) | 18A |
| Pulsed Current- Forward(Ifm) | 80A |
