BKW120N040LZ1
BKW120N040LZ1
ПроизводительBestirpower
Партномер производителяBKW120N040LZ1
ОписаниеTransistors/Thyristors Bestirpower BKW120N040LZ1
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Прочее |
| Производитель | Bestirpower |
| Вес | 1 |
| Operating Temperature | -40℃~+150℃@(Tj) |
| Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic) | 5V@1mA |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces) | 1.2kV |
| Pd- Power Dissipation | 328W |
| Voltage - Forward(Vf) | 2.1V@40A |
| Current - Collector(Ic) | 80A |
| Vce Saturation(VCE(sat)) | 2.6V@40A,15V |
| Gate Charge(Qg) | 146nC@40A,15V |
| Td(off) | 138.2ns |
| Td(on) | 24.65ns |
| IGBT Type | FS (Field Stop) |
| Reverse Recovery Time(trr) | 334ns |
| Switching Energy(Eoff) | 2.75mJ |
| Turn-On Energy (Eon) | 2.4mJ |
| Input Capacitance(Cies) | 5.353nF@25V |
