PTD40P40
PTD40P40
ПроизводительHT(Shenzhen Jinyu Semicon)
Партномер производителяPTD40P40
ОписаниеTransistors/Thyristors HT(Shenzhen Jinyu Semicon) PTD40P40
DatasheetDatasheet
Характеристики
| Параметр | Значение |
|---|---|
| Категория | Прочее |
| Производитель | HT(Shenzhen Jinyu Semicon) |
| Вес | 0.463 |
| Type | P-Channel |
| Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds) | 3.8pF |
| Pd- Power Dissipation | 42.7W |
| RDS(on) | 10.5mΩ@10V |
| Drain to Source Voltage | 40V |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+150℃ |
| Current - Continuous Drain(Id) | 40A |
| Gate Threshold Voltage (Vgs(th)) | 1.6V |
| Input Capacitance(Ciss) | 3.23nF |
| Output Capacitance(Coss) | 262pF |
| Gate Charge(Qg) | 67.4nC@10V |
